دده آشيق «بولود جوادي» نوازنده پرآوازه و کهنه­کار ساز آذربايجاني، در سال 1312 شمسي در روستاي اوزال چشم به جهان گشود و در ايام کودکي به شهر ميانه کوچ کرد.

ذوق هنري و کشش دروني آشیق بولود به موسيقي چنان بود که در ايام کودکي با يک حلبي، چوب و چند سيم، سازي دستي مي سازد و با ذوق و علاقه آن را مي نوازد. همين ذوق و شوق باعث مي شود پس از چند دهه، نام اين آشيق آذربايجاني در کشورهاي ديگر مطرح شود.

تابلو فرش استاد آشیق بولود جوادی اهدای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در تجلیل مقام استاد در 80 سالگی

 

آشيق بولود هنوز 25 ساله نشده بود که به دعوت راديو تبريز جهت اجراي برنامه هاي موسيقي آذربايجاني راهي تبريز شد و دو سال با آذر مازندراني در راديو تبريز همکاري کرد. تصانيف کنديميز، ائلات قيزي، بولاق باشيندا و صفالي تبريز، يادگاري از آن همکاري است. او بعد از تبريز راهي تهران شد و در 50 سال اخير در تهران ساکن شده است.

اجراي کنسرتهاي بزرگ وي در خارج از کشور از 30 سال پيش و از کشورهاي عمّان و کويت شروع شد. در کنار کنسرتهاي برون مرزي، کنسرتهاي زيادي از اين استاد ساز و آواز در شهرهاي مختلف ايران به اجرا درآمده است که به نام گروه کنسرت قافلانکوه، نام زادگاه خود را هميشه همراه داشته است. همه ايرانيان صداي ساز وي را بارها شنيده اند. چراکه بسياري از آهنگهاي آذربايجاني پخش شده از راديو سراسري ايران با همکاري اين آشيق با صدا و سيما به اجرا درآمده است. هرچند غير از پخش هاي راديوئي ، صدها نوار کاست، ويدئو و سي­دي از هنر والاي ايشان به يادگار مانده است، ولي يادگار ماندگار از اين استاد، صدها شاگرد تربيت يافته است که خود اکنون استاد شده­اند.

ذوق هنري استاد بولود جوادي، تنها به موسيقي آذربايجاني محدود نيست. هزاران بيت اشعار ناب و پرمغز وي در قالبهاي قوشما، گرايلي، تجنيس، اوستا نامه، دگيشمه، باياتي، قوشا بيت و ... مقام شعر و ادب او را نيز نمايان مي سازد.

هرچند نزديک به هزار بيت از اشعار او چاپ شده است امّا هزاران بيت از انواع اشعار او بصورت خطي مدوّن شده است که هنوز چاپ نشده اند. آنجا که مي گويد:

آمان­دي آي آنا، هله قوجالما

قوجالسان کيچيلر گئدر آديميز

ائلين شاعري­يم، «اوزال» اوغلويام

يازيرام ائشيتسين ائل ائولاديميز

یا وقتي مي گويد:

عاشيقم وطنه، سؤز ياراتماغا

سازيمي گؤتوروب گئدم يايلاغا

«آشيق بولود» يازير ائله اويماغا

مين مين يادگاريم قاليبدير منيم

آشیق بولود در آذربایجان نه، لیکن در تهران بارها از طرف وزارت ارشاد و سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران مورد تجلیل قرار گرفت.

آشیق بولود در روز سوم اردیبهشت سال 1398 در 86 سالگی پس از یک بیماری طولانی چشم از جهان فرو بست. روحش شاد 

 

منبع: کتاب مشاهیر میانه محمدصادق نائبی

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

حامی
0
سلام
محمد جان امکان دانلود کتاب مشاهیر میانه وجود دارد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
پاسخ دادن پاسخ به نقل قول
Go to top
saeed_sol@yahoo.com