حکم الله پزشکی فرزند جعفرقلی نماینده مردم میانه در دومین دوره مجلس شورای اسلامی ؛ در سال 1314 در شهر میانه و محله قبه ننه متولد شد.

اینجانب که در مورد شخصیتهای هزار سال پیش اطلاعات گسترده ای پیدا کرده و در کتاب مشاهیر میانه آورده ام، در مورد ایشان با تمامی تلاشی که کردم موفق به کسب اطلاعات درخور و جامع نشدم و قبل از انتشار این مقاله بارها مردد و متزلزل شدم که این مقاله الكن و ابتر را منتشر کنم یا نه؟

به هرحال کسی که 4 سال در مجلس یک کشور در سطح درجه یک مدیریت ملي فعالیت کرده است انتظار می رود به اندازه یک صفحه اطلاعات از وی روی دنیای سایبری یا روی کاغذ وجود داشته باشد ولی بنده نتوانستم اطلاعات مفيدي راجع به ايشان گردآوري كنم و تنها با چند تماس تلفنی و حضوری و گشت و گذار در مرکز پژوهش های مجلس و مفروضات و اطلاعات شخصی موفق به کشف چند کلمه به تعداد کمتر از انگشتان دست شدم.

حکم الله پزشکی با آن سیمای خاص و پرابّهت محبوب مردم میانه بود و در تمامی مراسمات انقلابی و تشییع پیکر شهدا در صف مقدم حضور داشت در اوایل انقلاب بیش از یک سال به عنوان فرماندار شهرستان میانه منصوب گردید. پیش از آن به تعلم و تربیت فرزندان این خاک می پرداخت.

پزشکی در سال 1362 با حضور در انتخابات دومین دوره مجلس شورای اسلامی موفق شد آرای بیش از 50 هزار میانه ای را در همان مرحله اول به خود جلب کند. این میزان رای که دو سوم مجموع آرای مردم میانه بود یک رای قاطع تاریخی بود که در طول تاریخ 30 ساله انقلاب اسلامی تنها یک بار در دوره پنجم توسط سیدحسین هاشمی (بیش از 60 هزار رای) شکسته است.

حکم الله پزشکی با یک سال و اندی سابقه فرمانداری بر شهرستان میانه با پشتوانه استوار 50 هزار رأیی در اوج محبوبیت و معروفیت با اعتماد قاطع مردم میانه به عنوان نماینده این خطّه راهی مجلس شورای اسلامی شد اما رفتن ایشان به مجلس شورای اسلامی همان و فراموش کردن مردم میانه همان. دیگر کسی ندید این چهره محبوب و دوست داشتنی که هزاران دل همرهش بود وقعی به دردها و مشکلات عدیده منطقه میانه بنهد. هرگز طرح کوچک یا بزرگ از آن بزرگوار ندیدیم و هرگز پل ارتباطی ما با مسئولین مملکتی نشد. او رفت و موجی از بی اعتمادی را در ذهن خیل مشتاقانش خود به یادگار گذاشت.

حکم الله پزشکی که در مدت 4 سال حضور خود در مجلس کمتر در میانه دیده می شد همیشه در مقابل دوربین های نمازجمعه تهران در صف نخست دیده می شد. از ایشان حتی در مرکز پژوهش های مجلس نیز نتوانستم نطق رسمی یا غیررسمی پیدا کنم درحالیکه در آرشیو این مرکز نطق هم دوره ایشان مرحوم سلیمی را یافتم و در مقاله مربوطه درج کردم اما تصوّر می کنم ایشان در مجلس شورای اسلامی که لااقل 3 یا 4 بار نطق رسمی باید می داشت صحبت نکرده است که اگر چنین باشد مزید بر تمامی این درد مذکور خواهد شد.

لینک نطق های پیش از دستور تمامی نمایندگان در تمامی ادوار مجلس در مرکز پژوهش های مجلس وجود دارد که بنده هیچ نطقی از ایشان ندیدم.

در صفحه اختصاصی شرح حال نمایندگان در مرکز پژوهش های مجلس نیز از ایشان تنها به سه چهار کلمه بسنده شده است که می توانید در لینک زیر ملاحظه کنید:

http://rc.majlis.ir/fa/parliament_member/show/761940

حکم الله پزشکی چند سال پیش در تهران درگذشت و همشهریان وی سالها بعد این موضوع را شنیدند و شاید بعضی از آنها اکنون آگاه می شوند. روحش شاد باد.

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

Go to top
saeed_sol@yahoo.com